Modernizm, popülerizm, ve sosyal sorumluluk?

03 Ocak 2018 36 views 0
reklam

TV8’De yayınlanan bir programda, “KIŞ AYLARINDA SOKAKTA VE BARINAKTA YAŞAYAN SEVİMLİ DOSTLARIMIZI UNUTMAYALIM!…” şeklinde alt bant geçerken ünlü isimlerin ellerinde tuttukları evcil hayvanları ile verdikleri poz, eleştiriye neden oldu.

Sokak hayvanlarına dikkat çekmeye çalışan “masumane” bu görüntüde adı geçen “sokak” hayvanlarından eser yoktu. Peki neden?

Sokak hayvanları yerine neden o hayvanları seçtiler? Tamam, o hayvanları beslemeyin, vs. diyemem ama her biri belki de binlerce dolara “pet shop” denilen adeta bir oyuncak gibi alınıp satılan hayvanları birer süs, hediyelik eşya gibi gören bir zihniyet fotoğrafı gördüm ben burada, üzgünüm tv8’5 bu sefer olmadı, dedim içimden.

Açıkcası bu tarz sosyal sorumluluk konularında modernizm ve popülerizm işin içersine girince, samimiyetini yitirmekle beraber, izleyenler açısından bir kitle hareketi veya bir bilinçlenme maalesef olmuyor. Çünkü bu bir magazin programı, ve magazin programlarını izleyen kitlenin sosyo kültürel ve ekonomik konumu belli. (o insanları küçümsemiyorum, bende magazin editörüyüm.) izleyenler bu sevimli köpekleri görünce aklına gelen ilk şey, ne kadar pahalı olduğu oluyor.

Aslında suç oradaki ünlü isimlerin değil, yapım şirketinin de değil, tv8’5’in de değil, asıl suç hayvanları alıp satan, oyuncak gibi gören, bir süs eşyası gibi gören pet shoplar. (Onlar da bana kızmasın çünkü arz-talep meselesi bunlar.)

Benimde evcil hayvanlarım var, bir muhabbet kuşu(muhabbeti iyidir) birde köpeğim var (Adı Marla). İkisini de evlat edindim, sahiplendim. Bu bilince sahip birçok insan gibi bende bu fotoğrafı görünce üzüldüm, hiddetlendim, ve kızdım.

Ama popüler kültür & magazin bir tren ve vagonları gibidir, popüler kültür önde gider, magazin peşinden koşar, malzeme toplar. O yüzden buna kızan halk, öncelikle bu tarz şeylerin neden olduğunu, kimlerin asıl sorumlu olduğunu bilmeli ve ona göre kızmalı.

Neyse asıl konumuz bu kış her kış olduğu gibi yine sokaktaki canlar, onlar şuan tehlikede, kış, soğuk ve açlık ile mücadele ediyorlar, varsa bahçenize onlara bir yuva yapın, yazın giderken muslukları sökmezler, imkanınız yok ise, artık yemeklerinizden ikram edin geri çevirmezler, hiçbirşey yapamıyorsanız, kendi halinde bırakın, bir gece evinize giderken önünüzü kesip size bıçak çekmezler. Kötü insanlara hayvan demeyin iyi insanlara hayvanlar gibi vicdan dileyin.

Birde kalın giyinin üşütmeyin 🙂

Hakan Çevik
Hakan ÇevikDiğer Yazıları
Medya Rehberi | Çevik Medya | Ceo & Founder
YORUM YAZ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
PUAN DURUMU
#TAKIMLAROP